II Spotkanie Przygotowawcze: Droga do ŚDM Rio 2013

Na uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, 205 reprezentantów z 75 krajów z całego świata, zebrało się w centrum Rio de Janeiro w kościele Nossa Senhora do Carmo da Antiga Sé, aby wziąć udział w otwarciu II Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Rio2013.

„Opatrzność doprowadziła nas do tego dnia, w którym z jednej strony dziękujemy Bogu za wszystkie dary i błogosławieństwa, którymi nas obdarzył w tym roku, a z drugiej strony przyglądamy się perspektywom na następny rok, który przyniesie nam Światowe Dni Młodzieży” – powiedział arcybiskup Rio i przewodniczący Centralnego  Komitetu Organizacyjnego (COL - Comitê Organizador Local), Jego Ekscelencja Orani João Tempesta, który poprowadził uroczystość.

Mszę koncelbrowali Kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Świeckich, Mons. Joseph Clemens, sekretarz Papieskiej Rady do spraw Świeckich i Nuncjusz Apostolski w Brazylii, Jego Ekscelencja Giovanni d'Aniello, wspólnie z innymi obecnymi biskupami i księżmi.

Międzynarodowi delegaci będą uczestniczyć w różnych aktywnościach i panelach dyskusyjnych poświęconych przygotowaniom do spotkania z Papieżem Benedyktem XVI, które odbędzie się w Rio de Janeiro w dniach 23-28 lipca 2013 roku.

Mówiąc o znaczeniu tego spotkania, tuż przed mszą, Kardynał Ryłko podkreślił, że dla wielu delegatów jest to pierwszy kontakt z Rio de Janeiro. „Jestem przekonany, że kontakt ten zwiększy ich entuzjazm i będą się starać jeszcze bardziej zachęcić młodych ze wszystkich kontynentów, aby powiedzieli "tak, jadę do Rio” – powiedział.

Pod panowanie Jezusa

Myślę, że w kontekście tej uroczystości pokazuje nam również misję ŚDM”, powiedział Jego Ekscelencja Orani podczas homilii, mówiąc o roli młodych ludzi, wzywanych, aby być znakiem obecności i przemiany w świecie i „aby otworzyli swoje umysły, serca i życie na panowanie Jezusa.”

Dla Jego Ekscelencji Oraniego istnieje „nadzieja, która nas porusza i pozwala nam widzieć poza linią horyzontu" i "poprzez naszą pracę, Pan również dokonuje cudów w sercach młodych ludzi.”

Arcybiskup zwrócił także uwagę na rolę i znaczenie świeckich w świecie, podkreślane tej niedzieli przez Kościół w Brazylii.

„Pan, który uczynił cuda w życiu Maryi, dokonuje również cudów w życiach młodych ludzi podczas ŚDM” – powiedział Jego Ekscelencja Orani, prosząc o wstawiennictwo Matki w kościele jej poświęconym, starej katedrze w Rio de Janeiro.

Nuncjusz apostolski, Jego Ekscelencja Giovanni d'Aniello, powitał obecnych i mówił o radości z uczestnictwa w przygotowaniach Brazylii do Światowych Dni Młodzieży oraz o poświęceniu i zaangażowaniu całej archidiecezji Rio w przyjęcie w najlepszy możliwy sposób młodych ludzi w przyszłym roku.

Na zakończenie uroczystości Jego Ekscelencja Orani otrzymał list od rodziców Chiary Luce Badano. Maria Teresa i Ruggero Badano mówią w nim o radości spowodowanej wyborem ich córki na jedną z orędowników ŚDM Rio2013. „Jesteśmy wdzięczni za decyzję”, napisali.

„Wierzymy, że w jakiś sposób, Chiara będzie chronić i wspierać mnóstwo młodych ludzi, którzy przyjadą do Rio w lipcu przyszłego roku. Wybór ten daje nam szczęście, nie ze względu na dumę rodzinną, ale dlatego, że mamy nadzieję, iż pomoże ona wielu młodym ludziom sprawić, aby ich życie stało się bardziej kompletne. Chiara będzie wiedziała jak inspirować swoich rówieśników. Zawsze powtarzała: Mamy tylko jedno życie i warto dobrze je przeżyć. Jesteśmy zjednoczeni z Wami w tym procesie przygotowań do ŚDM Rio2013” – powiedzieli.

Cyt. za: rio2013.com/pl

Kolejny Etap przygotowań do ŚDM

Same Światowe Dni Młodzieży nie wystarczą, by ukształtować i ukierunkować wiarę młodego pokolenia. Inicjatywa ta powinna zostać włączona w zwyczajne, duszpasterstwo. Takiego zdania jest kard. Stanisław Ryłko. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Laikatu (Świeckich) bierze udział w specjalnym spotkaniu, jakie w Brazylii zorganizowano w ramach przygotowań do przyszłorocznych ŚDM w Rio de Janeiro. Kard. Ryłko zaznaczył, że mają one zasadnicze znaczenie dla ewangelizacji. Tym niemniej powinny znajdować kontynuację w działaniach wychowawczych w diecezjach, parafiach, ruchach i wspólnotach kościelnych.

Nad obsługą medialną Światowych Dni Młodzieży obradowali tymczasem przedstawiciele brazylijskich telewizji katolickich. Spotkali się oni 22 listopada w São Paulo z abp. Dimasem Larą Barbosą, który kieruje komisją episkopatu ds. środków przekazu.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele sześciu katolickich stacji telewizyjnych (TV Século XXI, Rede Vida de Televisão, TV Imaculada Conceição, TV Aparecida, TV Canção Nova i TV Evangelizar), nadających programy, które mają na celu kształtowanie świadomości religijnej brazylijskich telewidzów. Transmitują one także uroczystości liturgiczne i podają ważniejsze wydarzenia z życia Kościoła oraz działalności Ojca Świętego.

Temat spotkania to udział stacji telewizyjnych w Światowym Dniu Młodzieży i skoordynowanie przekazu informacji o tym najważniejszym kościelnym wydarzeniu, jakie odbywać się będzie w lipcu przyszłego roku w Rio de Janeiro.

Dyskutowano także o technicznych możliwościach przejścia na przekaz cyfrowy obrazu telewizyjnego. W dyskusji uczestniczył inż. Olímpio José Franco, przewodniczący stowarzyszenia stacji telewizyjnych (SET).

Aktualnie są już w fazie końcowej prace nad dyrektorium mediów Kościoła w Brazylii, które wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez najbliższe zebranie plenarne episkopatu w Aparecidzie.

Radio Bellettino Giornale del 27/11/2012